Prostat Kanseri Nedir?

 

 

Prostat kanseri erkeklerde yaygın olarak görülen kanser türüdür. Kanser ölümlerinde 2. sırada yer alır. Prostat kanseri, prostat dokusunu oluşturan hücrelerin anormal gelişim göstermesi sonucu oluşur. 65 yaş üstü erkeklerde yoğun olarak görülür. Tedavi edilmeyen hastalık zamanla büyüyüp idrar kanalına baskı yapar. Bu durumun sonunda hastalar idrar yapma sıkıntısı çeker.

Prostat Kanser Evreleri Nelerdir?

Prostat kanserinin tedavisi, tümörün evresine göre planlanır.

  1. EVRE: Tümör prostat içindedir. Tümör rektal muayene ile hissedilmeyecek kadar küçüktür.
  2. EVRE: Tümör prostat içine doğru ilerler. Bu evre rektal muayene ve görüntüleme yöntemleriyle tespit edilir.
  3. EVRE: Tümör prostat kapsülünün ötesinde dokulara yayılır.
  4. EVRE: Kanser prostat çevresindeki diğer dokulara yayılır. Bu evrede lenf bezlerine, kemiklere, karaciğere ve akciğere yayılır.

Prostat Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanserinde en önemli risk faktörü yaş ve genetik faktörlerdir. 70 yaş üzeri erkeklerin % 50sinde, 90 yaş üzeri erkeklerin hepsinde prostat kanseri tespit edilir. Ailesinden birisi prostat olan bireylerin yaklaşık % 15inde prostat kanseri görülür. Obezite, sigara kullanımı da prostat kanseri için risk taşır.

Prostat Kanser Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri olan birey idrar yaparken yanma hissi yaşar. İdrarda kanama ve zorlanma yaşar. İlerleyen aşamada kemik ağrısı görülür.

Prostat Kanseri Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Prostat kanser teşhisi için kan örneği alınıp PSA testi yapılır. BHP ile prostat büyümesi ve iltihabı tespit edilir. Multiparametrik MR ile prostat şüphesi olan kanserli hücre ve dokular görüntülenir. Prostat biyopsisi ile mikroskop altında incelemek için vücudun bir kısmından doku örneği alınır.

Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prostat kanser tedavisinde; ameliyat, radyoterapi, hormonoterapi tedavi yöntemleri uygulanır. Hangi tedavinin uygulanacağına hekimler hastalığın durumuna ve evresine bakarak karar verir.  Prostat kanseri tedavi seçenekleri, kanserin büyüme hızı, yayılımı ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişir. En yaygın ve etkili tedavi seçeneği cerrahidir ve genellikle prostatın tamamen çıkarılmasıdır. Prostata iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesi kanser riskini azaltır. E vitamini, çinko ve selenyum bakımından zengin besinler tüketmelisiniz. Sarımsak, yumurta ve deniz ürünleri selenyum bakımından zengindir. Fındık, süt ve baklagillerde çinko bakımından zengindir.

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*