Rusya’da bundan sonraki süreçte işsizliğin artması bekleniyor

Posted by

Rusya, Ukrayna ile girdiği savaşın bedelini dış ticareti ile ödüyor. Bu etkenin Rusya’da ilerleyen aylarda işsizliği tehdit etmesi bekleniyor.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov, Rusya’nın Yekateringburg kentinde bölge yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, ülke iktisadına ait değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Reşetnikov, ülkede işsizliğin yüzde 3,9 ile rekor seviyede düşük seyrettiğini belirterek, “Sonbaharda maalesef bu düşük düzeyden uzaklaşacağız. Fakat durum denetim edilebilir olacaktır.” şeklinde açıklama yaptı.

“Rus ekonomisindeki durum beklenenden daha iyi”

Rus ekonomisindeki durumun beklenenden daha düzgün olduğunu anlatan Reşetnikov, “Haziranda bilhassa tarım ve madencilik dalları iktisadın bel kemiğini oluşturdu. İç talebe yönelik endüstriler genel olarak daha çok özgüvene sahipler.” formunda konuştu.

“Küresel ihracat ve ithalat zincirleri ile ilgili bölümler baskı altında”

Küresel ihracat ve ithalat zincirlerine eklemli kesimlerin ise önemli bir baskı altında olduklarına işaret eden Reşetnikov, “Toptan ticaret, nakliye ve inşaat dalları ziyan gördü. Tüketici faaliyetleri ise düşük olmasına karşın toparlanıyor.” dedi.

“Son iki ayın işsizlik sayıları rekor seviyede düşük”

AA’nın haberine nazaran, Reşetnikov, son iki ayın işsizlik sayılarının rekor seviyede düşük olduğunu vurgulayarak, “İşsizlik yüzde 3,9’la tarihin en düşük düzeyinde. Sonbaharda maalesef bu düşük düzeyden uzaklaşacağız. Lakin durum denetim edilebilir olacaktır.” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.