Sahip olamayacağınız birini nasıl unutmalı?

Ayrılıklar, kalp kırılması ve reddedilmek ile başa çıkmak zor, kalp kırıklarını iyileştirmek de zor. Sahip olamayacağınız birisini unutmak zorlu olabilir çünkü “çimler her zaman daha yeşildir” sendromuna sahip olabilirsiniz.

Cambridge sözlüğüne göre bu sendroma sahip olanlar, başka insanların daima daha iyisine sahip olduğunu düşünüyorlar. Kıskanma üzerine bir söz ancak başka yolların neden daha çekici olduğuna inanmamızın bir sebebi.

Sahip olamayacağımızı istiyoruz ve sahip olsaydık onda bir kusur bulurduk. Bu nedenle birisine sahip olmayacağımızı kabullenmek bu kadar zor. Bu kişiyi istemenin mantıklı olmadığını kendimize anlatmak zor çünkü duygularımız mantığımızı aşıyor.

Fakat duygularınızı kontrol edebilirsiniz. İnanın. Zamanla duygularınızı kontrol etmeyi ve kalp acısının sebebini ortadan kaldırmayı öğreneceksiniz.

Unutmanın 12 Kolay Yolu

Duygularınızı Kabullenin

Kalp acısı gerçektir ve bu nedenle ilk yapmanız gereken şey duygularınızın normal olduğunu kabullenmek. Aşık oldunuz. Bu olur. Şimdi duygularınızla başa çıkma zamanı. Kırık bir kalp veya yitik bir sevginin üstesinden gelmenin zaman alacağını anlayın.

Journal of Positive Psychology’e göre ortalama bir insanın kayıp bir aşkın üstesinden gelmesi 11 hafta sürüyor. Bu nedenle ne kadar süredir birlikte olduğunuza bağlı olarak, tamamen normal hissetmeniz bir kaç ay bile sürebilir. Bu gerçekçi bir süreçtir ve bu nedenle yas için kendinize zaman verin.

Durumun Gerçekliği ile Yüzleşin

Artık bu kişiyle neden olmayacağınıza dair bir artılar eksiler listesi yapın. Hatta bir ağırlıklı karar vermek matrisi bile düzenleyebilirsiniz.

Örneğin “benimle olmak istemiyor”’un değeri 10 olabilir çünkü çok önemli. Tüm artı ve eksiler listelendiğinde, ayrı kalmanın daha iyi olduğunu göreceksiniz.

Tüm Bağlantıyı Koparın

Onunla iletişim kurmayı sevdiğinizi biliyorum ve bunu her şeyden daha fazla istiyorsunuz. Fakat kendinize bir iyilik yapmıyorsunuz ve ayrılıktan sonra kendinizi yoruyorsunuz.

Bu nedenle onun sosyal medyada takip etmeyin, telefondan silin ve hiç bir sebeple iletişime geçmeyin. İyi bir sebebiniz olduğunu düşünebilirsiniz ancak muhtemelen öyle değil ve bu nedenle yapmayın. Geride bırakın.

Anıları Kenara Koyun

Ona ait şeyleri bir kutuya koyun ve bir kenara atın. Hatta çöpe atın veya bağışlayın. Bunlara ihtiyacınız yok. Size sahip olmadığınız bir insanı hatırlatacaklardır.

Duygularınızı Dışarı Çıkarın

Eğer ayrılınca iyi bir ağlamadıysanız, tam zamanı. Fakat kendinize bakın. Kendinize acıyarak çok vakit harcamayın. Bunun yerine hepsini sağlıklı bir şekilde dışarı çıkarın.

Örneğin duş alın ve su soğuyana kadar güzelce ağlayın. Bu gözleriniz şişmeden ağlamanın güzel bir yoludur. Eğer kızgınsanız, arkadaşlarınızla buluşup hırsınızı çıkarabileceğiniz bir spor oyunu oynayın.

Bir kaç oyuncak alın ve onları duvara atın. Kimseye zarar vermez ve duvar da hasar görmez. Kızgınlığınızı atmaya yardımcı olacaktır.

Destek Sisteminizi Açın

Şimdi aile ve arkadaşlarınıza ulaşma zamanı. İçinizdekini dışarı çıkarın, gerekirse bağırın. Aile ve arkadaşlarınıza bu kişinin açtığı yaradan bahsedin. Sizi rahatlatmalarına izin verin.

Düşünce ve Duygularınızı Günlüğe Yazın

Birisine aşık oldunuz ve kalbiniz milyonlarca parçaya ayrıldı ve hala onu seviyorsunuz. Bu zorlu bir döngü. Birisini sevince duygu dolu olursunuz.

Ne aşamada olursanız olun, onu yazın. Duygu ve düşüncelerinizi yazarak daha iyi hissedebilirsiniz.

Meşgul Kalın

Ne kadar meşgul olursanız, kalbinizi kıran kişiyi düşünecek o kadar az zamanınız olur.

İşte yeni projelere girişin, akşam dersleri alın ve eğitiminizi iyileştirin, veya uzun süredir görmediğiniz akrabalarınızla zaman geçirin.

Spor Yapın

Fiziksel aktivite endorfin salgılatır ve endorfin sizi mutlu eder. Bu nedenle spor salonuna gidin, biraz yüzün, dans edin.

Başka İnsanlarla Buluşun

Zamanla başka birisine aşık olacaksınız. Bunu kabullenmek şu anda zor olabilir ancak olacaksınız.

Tekrar flörtlere başlarsanız yeni bir ilişki bulabilir, farkına varmadan yeni birisine aşık olabilirsiniz.

Yeni Bir Hobi Edinin

Örgü örün, ellerinizi meşgul tutun. Fotoğraf çekin, puzzle çözün, yeni bir spor yapın. Yapmaktan keyif aldığınız bir şey yapın ve zihniniz meşgul kalsın.

Yalnız Zaman Geçirmekten Keyif Alın

Yalnız olmayı kendinize öğrettiğinizde, kendinizle olmaktan keyif alacaksınız. Başka bir insanın sizi tamamlamasına gerek olmayacak çünkü kendinizi tamamlıyor olacaksınız.

Sık Sorulan Sorular

Sahip olamayacağınız birisine karşı duygular beslemeyi nasıl durdurabilirsiniz?

Bu kişiyle neden ilişki kuramayacağınızı kendinize hatırlatın. Evli veya sevgilisi mi var? “Diğer kadın” olmak istemezsiniz değil mi? Yeni bir hobiye veya günlüğünüze odaklanın.

Birisini unutamazsanız ne yapmalı?

Zamanla bu kişiyi aşacaksınız. İlk önce onu hatırlatan şeylerden kurtulun ve onu hayatınızın dışına çıkarın.

Neden hep sahip olamayacağım insanları istiyorum?

Sahip olamadığımızı istiyoruz çünkü sahip olduğumuz anda onu artık o kadar istemeyeceğiz. Hayallerdeki gibi hayatın daha güzel olacağını düşünüyoruz ancak gerçeklikte problemlerimiz oluyor. Yani komşunun tavuğu kaz görünür denilebilir.

Sahip olamayacağınız birini düşünmeyi nasıl bırakabilirsiniz?

Onun kıyafetlerini atın, resimleri, diğer anıları atın. Onu telefonunuzdan silin, sosyal medyada takip etmeyin. Ne kadar çok yerden engellerseniz, o kadar çabuk iyileşeceksiniz.

Duygusal olarak nasıl unutabilirsiniz?

Fiziksel olarak birisini ardınızda bırakmak kolay ancak duygusal olarak zorlu bir iyileşme sürecidir. Daha fazla şey okuyun, televizyon izleyin, film izleyin, yeni insanlar ile tanışın. Zihninizi o kişiden alacak her şey olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*