Sevgi dilinde kaliteli zaman geçirmek ne demektir?

Sevginizi ister fiziksel ister sözlü olarak gösteriyor olun ya da partnerinizle kaliteli zamanın tadını çıkarmayı tercih edin, hepimiz aşkı farklı şekillerde almayı ve vermeyi severiz. Son yıllarda sevgiyi gösterme şeklimiz, Gary Chapman ile sevginin beş dili olarak bilinir hale geldi. Beş sevgi dili arasında fiziksel temas, onay sözleri, hal ve hareketler, hediyeleşme ve nitelikli zaman yer alıyor.

Beş dilden hangisine eğilimli olduğunuzu bilmek, ilişkinizde ilerlemenizde yardımcı olabilir. Bu yazıda kaliteli zamanı, bunun sizin sevgi diliniz olup olmadığını anlamanın ve bunu göstermenin yollarını konuşacağız.

Kaliteli zaman nedir?

Kaliteli zaman, beş sevgi dilinden biridir ve birlikte zaman geçirerek aşkı ve sevgiyi göstermeyi ifade eder. Gary Chapman’a göre sevgi dili kaliteli zaman olan insanlar için partnerinin tam ve bölünmemiş ilgisi kadar “Seni seviyorum” demenin başka bir yolu yoktur. İster bir başkasıyla kesintisiz zaman geçirin isterseniz birlikte etkinlikler yapın, onlarla olan bağlantınızı zaman paylaşarak derinleştirirsiniz.

Daha da önemlisi birlikte geçirdiğiniz zamanın özel ve kutsal olduğunu hissetmek için ikinizin de o anda olması gerekir. Televizyonu kapatmalı, çatal bıçakları bırakmalı, telefonu ve yapılacak şeyleri bir kenara koymalısınız.

Sevgi dilinizin kaliteli zaman olduğunu gösteren işaretler

Aşağıdaki işaretlerin çoğunun kendiniz için doğru olduğunu görürseniz muhtemelen kaliteli zaman sizin için çok önemlidir ve birincil sevgi dilinizdir.

 • Partnerinizle yeterince zaman geçiremezseniz kendinizi yalnız hissedersiniz.
 • Partnerinizle zaman geçirmek sizin için kelimelerden, dokunuşlardan, hediyelerden ya da hal ve hareketlerden çok daha önemlidir.
 • Ertelenen etkinlikler ve tarihler üzülmenize neden olur.
 • Partnerinizle yeteri kadar kaliteli zaman geçirememeniz cinsel olarak uzaklaşmanıza neden olur.
 • Birlikte bir şeyler yapmak, konuşmak veya sadece takılmak için zaman geçirmek ilişkiniz için çok önemlidir.
 • Birlikte zaman geçiremediğinizde kendinizi üzgün ya da uzaklaşmış hissedersiniz.
 • Dikkat dağıtıcılar ya da karşınızdaki sizi dinlemiyor gibi hissetmek sizin için özellikle incitici olabilir.
 • Yaptığınız programların uygulanmasına ve zamanı özel kılmaya çok özen gösterirsiniz.

Sevgi dili kaliteli zaman olan birine sevginizi nasıl gösterirsiniz?

 • Kaliteyi gününüze yansıtın

Partneriniz, kaliteli zaman geçirmekten hoşlanan biriyse gerçekten bağlantı kurduğunuzu hissettiren kasıtlı ve anlamlı zamanlar geçirmek için çaba gösterin. Gün içinde kaliteli zamanlar planlayın. Birlikte yemek yemek, beraber bir bankta oturmak veya uyanır ve rüyalarınızı paylaşırken birbirinize sarılmak gibi basit şeyler yapabilirsiniz.

 • Gününüze beraber başlayın ve beraber bitirin

Chapman, güne partnerinizle konuşabilmenizi ve iletişim kurabilmenizi sağlayacak olan işe başlamadan önce bir fincan kahve içmek gibi şeylerle başlamanızı öneriyor. Aynı şekilde günün sonunda da anlamlı bir şekilde bir araya gelmenin yolunu bulmalısınız. İşten sonra 10 dakikayı telefonlar olmadan birbirinize ayırın. Bu sayede hem işten sonra rahatlayabilir hem de gününüz hakkında konuşabilirsiniz.

Elbette tüm iş programlarında bunları yapmak mümkün olmayabilir. Ancak gün içinde sadece birlikte olabileceğiniz ve bağlantı kurabileceğiniz zamanlar planlamak konusu, partnerinizin sevgi dili kaliteli zaman ise önemli olmaktadır.

 • Birlikteyken dikkat dağıtıcı şeylerden kaçının

Sevgi dili kaliteli zaman olan insanlar, dikkat dağıtan şeylerin birlikte geçirdikleri zamanı bozmasını istemezler.

Bu tür bir insan için o ortamda olmak çok önemlidir, ancak gerçekten orada olmak sizin gerçek anlamda özel ve seviliyor olduğunuzu hissettirir. Dikkat dağıtıcı şeyler, ertelenen etkinlikler ya da dinlenmemek özellikle kırıcı olabilir.

Partnerinizle konuşurken aynı anda çok şey yapmak can sıkıcı olabileceği için bunu yapmamayı bir kural haline getirin.

 • Anlamlı göz temaslarına öncelik verin

Kaliteli zamanın en önemli niteliği tabi ki kaliteli olmasıdır. Partnerinizin sevgi dili kaliteli zaman ise o halde sizin dikkatinizi bölünmemiş bir halde hissetmek ister. Bu nedenle dikkat dağıtıcılardan kaçınmanın yanı sıra partnerinizle konuşurken o anı zenginleştirmek ve tam olarak o anda olmak için göz temasını sürdürmeniz önemlidir.

 • Onun ne söylediği ve ne hissettiğiyle ilgilenin

Sevgi dillerinin hepsi farklı yollarla bağlantı kurmak ile ilgilidir. Kaliteli zaman genellikle konuşma ve tartışma biçimini alabilir. Bu durumu “Seni seviyorum” gibi onaylayıcı bir dil kullanılan “onay sözleri” ile karıştırmayın; kaliteli zaman orada olmak ile ilgilidir.

Partnerinizin ne hissettiği ve gününün nasıl geçtiğiyle ilgilenin ve siz de duygularınızla gününüzün nasıl geçtiğini onunla paylaşın.

Partneriniz sizinle konuşurken onu aktif bir şekilde dinlemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu, daha önce bahsettiğim gibi dikkat dağıtıcı şeyleri sınırlamakla birlikte rahatsız edilmeyeceğine emin olmak anlamına gelir. Partnerinize, onu dinlediğinize dair işaretler verin, onun duygularını anlayın ve duyulduğunu hissetmesini sağlayın.

 • Düzenli olarak dışarıda buluşmalar ayarlayın

Hangi çiftin güzel bir randevuya ihtiyacı olmaz ki? Ancak eşinizin birincil sevgi dili kaliteli zaman ise bu randevuları programınızın bir parçası haline getirmeniz çok önemlidir. Partneriniz ile birlikte dışarı çıkmanız, onun dört gözle bekleyeceği bir etkinlik olacağı gibi onunla zaman geçirmeyi önceliğiniz haline getirdiğinizi hissettirir.

 • Dışarıda konaklamalı planlar yapın

Dört gözle beklenecek şeylere sahip olmak güzeldir ve bu her zaman çok abartılı bir şey olmak zorunda değildir. Partnerinizle dışarı çıkmanın ötesinde ara sıra dışarda konaklamak gibi biraz daha özel bir şeyler yaparak rutininize ara verebilir ve birlikte kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

 • Planları iptal etmekten kaçının

Birincil sevgi dili kaliteli zaman olan insanlar, planların iptal edilmesi ve ertelenmesi ile incinirler. Bunun nedeni, onların birlikte geçireceğiniz bu zamanı aşkınızın işareti olarak görmelerinden ve onlarla geçireceğiniz zamanı iptal ettiğinizde ya da ertelediğinizde bunu sevmekten vazgeçtiğinizin ya da onlarla ilgilenmediğinizin bir işareti olarak görebilirler.

Tabi ki bazen planlar kaçınılmaz olarak iptal edilebilir ve herkesin arada sıra kendine zaman ayırmaya ihtiyacı olur. Bir planı iptal etmek istiyor ya da ilişkinizde biraz yalnız geçireceğiniz bir zamana ihtiyaç duyuyorsanız partnerinizin, onunla zaman geçirmeyi ne kadar sevdiğinizden ve bir sonraki etkinliğinizi planlamayı dört gözle beklediğinizden haberdar olduğundan emin olun.

 • Günlük bir ritüel oluşturun

Chapman’ın önerdiği gibi bu ritüel yemekten sonra akşam birlikte yürümek ya da günlük tutmak ve müzik yapmak gibi ikinizin de zevk alacağı bir hobi belirleyebilirsiniz. Bu tarz bir şeyi sadece 15 dakikalığına bile olsa her gün birlikte yapmak için zaman bulmak, sevgi dili kaliteli zaman olan biri için çok faydalı olabilir.

 • Aynı zamanda yatın

Programınız izin veriyorsa ve partnerinizle yaşıyorsanız aynı zamanda yatmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde sadece bugünü birlikte yan yana bitirmekle kalmaz aynı zamanda birbirinize iyi geceler demeden önce bağlantı kurmak için biraz zamana sahip olursunuz.

Bir ilişkiyi mükemmel bir şekilde sürdürmek için kusursuz bir yol mevcut olmasa da partnerinizin sevgi dilini ve sizin sevgiyi nasıl alıp verdiğinizi anlarsanız, ikiniz de mutlu ve yakın kalmak için önemli bir şey yapmış olursunuz. Bu nedenle kendinizin ya da partnerinizin kaliteli zaman dilinden konuştuğunuzu düşünüyorsanız dışarıda birlikte vakit geçireceğiniz bir gece planlayın ve her anın tadını çıkarın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*