Taban fiyata orta artırım formülleri

Posted by

Asgari fiyat ocak ayında kararlaştırılmış lakin enflasyonla alım gücü düşen emekçiler için orta artırım seçeneği masaya konmuştu.

Asgari fiyat pazarlıkları yarın düzenlenecek Minimum Fiyat Kurul toplantısı ile başlayacak.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım başkanlığında gerçekleşecek toplantıya personel ve patron bölümünün temsilcileri de katılacak.

Asgari fiyat için kulislerde iki senaryo dolaşıyor.

Asgari fiyat, enflasyon farkı kadar artırım alabilir

İlk formül, 2022 yılının başından bu yana gelen aylık enflasyon farkları oranında artırım yapılacağı. Şayet bu senaryo kabul edilirse taban fiyat 6 bin liraya dayanacak.

Enflasyon artışına nazaran artırım alınırsa net 5 bin 929 lira olacak

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hesaplamasına nazaran; birinci 5 aylık enflasyon farkı yüzde 35,64 oldu. Buna Merkez Bankası’nın yüzde 3,77’lik haziran ayı enflasyon beklentisi eklendiğinde toplam artış yüzde 39,41’e dayanacak. Bu da şu anda net 4 bin 253 lira 40 kuruş olan minimum fiyatın 1.676 lira artırım alarak 5 bin 929 liraya çıkmasını sağlayacak.

Haziran enflasyonu Temmuz’un 4’ünde saat 10.00’da açıklanacak.

Asgari fiyata yüzde 25 artırım geldiğinde net fiyat 5 bin 316 liraya çıkacak

İkinci senaryoya nazaran ise kira artışına getirilen sınırlama olan yüzde 25 artırım getirileceği dillendiriliyor. Bu türlü olduğunda ise minimum fiyata 1.063 lira artırım gelmesi gündemde. Bu formüle nazaran de net minimum fiyat 5 bin 316 liraya yükselecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.