Tarikat yurdu cinayetinde sanığın akıl sıhhati araştırılacak

Posted by

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Kısmı 1. Sınıf öğrencisi M.S.T’u (18) kaldığı tarikat yurdunda başını keserek öldüren İhsan G. hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Başsavcılık, sanık hakkında “canavarca hisle insan öldürmek” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istedi. Fakat yayın yasağı kararı alan mahkeme, sanığın akıl sıhhatinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi için İsimli Tıp Kurumu’na sevkine hükmetti.

Hazırlanan iddianameyi kabul eden Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, birinci duruşmanın 25 Temmuz’da yapılmasına karar verdi. Davayla ilgili yayın yasağı kararı alan mahkemenin duruşmaları kapalı yapacağı, taraflar dışında izleyici ve gazetecileri içeri almayacağı belirtiliyor.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine nazaran sanıkla ilgili belgenin gönderildiği İsimli Tıp, “sanığın akıl sıhhati yerinde değil” derse de sanık ceza almaktan kurtulacak.

TCK NE DİYOR?

Türk Ceza Maddesi’nin 32’nci hususunda “akıl sağlığı” konusu “Akıl hastalığı nedeniyle işlediği fiilin tüzel mana ve sonuçlarını algılayamayan yahut bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği kıymetli derecede azalmış olan bireye ceza verilmez. Fakat bu şahıslar hakkında güvenlik önlemine hükmolunur” halinde düzenleniyor.

Antalya’nın Kepez ilçesinde Antalya İlim ve Kültür Derneği tarafından kaçak işletilen tarikat yurdunda aşçı olarak çalışan İhsan G, tıpkı yurtta kalan üniversite öğrencisi M.S.T’u 7 Aralık 2021’de başını keserek öldürmüştü. Cinayet sırasında “Deccal’i vurdum” diyen G. tutuklanmıştı. 38 yaşındaki zanlı G’nin “mala ziyan verme” kabahatinden sabıka kaydı bulunduğu da ortaya çıkmıştı. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.