The Shining’in yıldızı Joe Turkel hayatını kaybetti

Posted by

The Shining ve Blade Runner üzere klasik sinemalarla ismini sinema tarihine yazdıran ünlü oyuncu Joe Turkel, 94 yaşında hayatını kaybetti. Karakter oyuncusu olarak anılan Turkel’ın, Santa Monica’da tedavi gördüğü St. John’s Hastanesi’nde öldüğü açıklandı.

100’ü aşkın sinema ve dizide rol alan Turkel, Stanley Kubrick’in 3 sineması The Killing, Paths of Glory ve The Shining’de rol aldı.

1982 üretimi Blade Runner’da da Eldon Tryrell karakterini canlandırdı.

JOE TURKEL KİMDİR?

1927 Brooklyn doğumlu olan Turkel, 17 yaşında ABD ordusuna katıldı. İkinci Dünya Savaşı’nda ABD ordusuyla birlikte Nazilere karşı savaştı. Joe Turkel, savaş bitiminde Kaliforniya’ya taşınarak oyuncu oldu. Birinci sineması 1948 imali City Across the River’dı.

Devamında King Rat, The Sand Pebbles, The St. Valentine’s Day Massacre üzere üretimlerde da izlediğimiz Turkel’in son sineması The Dark Side of The Moon oldu. Ayrıyeten Bert I. Gordon’ın üç sineması Tormented, The Uzunluk and the Pirates ve Village of the Giants’ta da göründü.

Televizyonda ise The Life and Legend of Wyatt Earp, Sky King, Tales from the Darkside, S.W.A.T, Ironside, Miami Vice, Bonanza, The Andy Griffith Show, The Untouchables üzere dikkat çeken üretimlerde yer aldı.

Turkel’in vefatından kısa bir mühlet evvel anılarından derlenen “The Misery of Success” isimli kitabın önümüzdeki yıl yayınlanacağı açıklanmıştı. Turkel’ın 2 oğlu ve 2 üvey kızı bulunuyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.