Ulusal okçu Gülnaz Büşranur Coşkun, ‘Açlık Oyunları’ sayesinde Avrupa Şampiyonu oldu

Almanya’da düzenlenen Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda klasik yay bayanlar kategorisinde altın madalya kazanan ulusal sportmen Gülnaz Büşranur Coşkun, okçuluk sporunda altın madalyaya uzanan kıssasını anlattı.

Okçuluk sporuna 10 yıl evvel okuduğu ABD’li muharrir Suzanne Collins’in kaleme aldığı “Açlık Oyunları” kitabındaki bayan karakter Katniss Everdeen sayesinde başladığını belirten Gülnaz Büşranur, çok sevdiği sporu yaptığı için keyifli olduğunu söyledi.

Okçuluktan evvel kick boks sporuyla da ilgilendiğini söz eden Gülnaz Büşranur, “Okçuluk sporuna başladıktan sonra fark ettim ki aradığım spor buymuş. Okçuluğu aşkla yapıyorum. Birinci başladığımda da değişik bir his olduğunu hissetmiştim. Birinci başlarda dışarı çıkmak diğer şeyler yapmak yerine yalnızca ok atmak istiyordum” diye konuştu.

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda klasik yay bayanlar kategorisi finalinde Alman rakibi Michelle Kroppen ile karşılaştığını hatırlatan Gülnaz Büşranur, rakibini 6-2 yenerek şampiyonluk memnunluğunu yaşadığını söyledi.

Gülnaz Büşranur, başarılı olmak için her sportmen üzere çok çalıştığına işaret ederek, şöyle devam etti:

“Beni Avrupa şampiyonu yapan en düzgün özelliğim başarısızlıklardan sonra asla pes etmemem oldu. Şampiyon olmak farklı bir histi. O kadar çok konsantreydim ki tüm maç boyunca bu durumu bozmamaya çalıştım. En büyük odaklandığım şey buydu. Şampiyon olduğumu duyduktan sonra bir rahatlama geldi. Gülmemi bile denetim edemedim. Yere düşecek üzere hissettim. Nasıl bir reaksiyon verebildiğimi de tam olarak bilmiyorum. Çok hoş bir histi. Bundan sonraki maksadım gittiğim tüm müsabakaları kazanmak. Her vakit amacım budur”

“KAYBETTİKLERİMDEN DERS ÇIKARMAYI ÖĞRETTİ”

Okçuluk sporu sayesinde çok hoş arkadaşlıklar edindiğini lisana getiren Gülnaz Büşranur, “Hocalarımla ve antrenörlerimle çok hoş bir münasebetim var. Çok sıcak bir ortamdayım. Memnunluk muvaffakiyet getiriyor diyorlar ya burada çok keyifli olduğum için başarılı olduğumu düşünüyorum. Okçuluk bana ayrıyeten sabırlı olmayı ve kaybettiklerinden ders çıkarmayı öğretti” tabirlerini kullandı.

AÇLIK OYUNLARI SERİSİ

ABD’li müellif Suzanne Collins’in kaleme aldığı Açlık Oyunları serisi, “Açlık Oyunları”, “Ateşi Yakalamak” ve “Alaycı Kuş” kitaplarından oluşuyor. Bilim kurgu roman, beyaz perdeye de uyarlandı.

Açlık Oyunları, Kuzey Amerika’da kurulan Panem olarak bilinen bir ülkede geçmekte. Ülke, Capitol’un diktatörlük kontrolü altındaki varlıklı Capitol ve onu çevreleyen on iki fakir mıntıkadan oluşmaktadır.

Kitap serisi, Açlık Oyunları ismi verilen ve canlı yayımlanan müsabakaya katılan 12-18 yaş ortasındaki genç yarışmacıların hayatta kalma gayretini anlatmaktadır.

Kitabın ana karakteri olan ve kız kardeşinin yerine yarışa istekli katılan 16 yaşındaki Katniss Everdeen, usta bir okçudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.