Ünlü ekonomist uyardı: KKM’de bomba o tarihte patlayacak

Posted by

Kur Muhafazalı Mevduat uygulamasının Hazine’nin yanı sıra vatandaşın cenine olan yükü de her geçen gün ağırlaşıyor. Muhalefetin reaksiyonuna karşın hükümet uygulamayı devam etmekte kararlı. Lakin uzmanlar uygulamanın sonuçlarının çok ağır olacağını, sistemin sona erdirilmesi sonrası KKM’ye katılanların dövize yöneleceğini belirtiyor.

KKM’nin biteceği yahut bitirileceği güne dikkat çeken Dünya Gazetesi muharriri Alaattin Aktaş “KKM yükü kime kalacak sorusuna cevap arayan DÇM’ye baksın” başlıklı yazısında KKM bombasının 2023 Haziran’Inda patlayacağını söyledi.

Aktaş yazısında “KKM’nin ne vakit sona erdirileceğini seçim tarihi belirleyecek. Seçim vaktinde yapıldığı takdirde uygulama en az Haziran 2023’e kadar sürecek, buna nazaran yüklü vade sonu Eylül 2023 olacak; yani bomba o tarihte patlayacaktır. Pekala bu patlama kimleri etkileyecek ya da fatura kimlere kesilecek? Cevabı varsayım etmekle birlikte yarım yüzyıl evvelki DÇM uygulamasının sonunda olanlara bakmakta, DÇM’yi de en uzman isimlerden biri olan eski Hazine Müsteşar Yardımcısı Özyıldız’ın yazdıklarından okumakta fayda var” dedi ve şöyle devam etti:

“ASIL YÜK HAZİNE’YE OLAN YÜKÜN YANINDA GÖRÜNMEYECEK”

“Durum ortada, KKM’nin bir yükü varsa işte o da bütçeden karşılanıyor” diye düşünüyorsanız, ivedi etmeyin! Keşke KKM’nin yükü o kadarla sonlu olsa…

KKM için bütçeye binen yükün, uygulama sona erdiğinde (ki bir gün kesinlikle sona erecek) ortaya çıkacak yükün yanında esamisi bile okunmayacak. Ne var ki gün gelecek, iktisada çok daha büyük, çok daha vahim sonuçlar doğuracak bir yük binecek.

Gelecek olan o gün, yani felaket yaşanacak olan gün, uygulamanın bitiminden sonra vadenin dolacağı gün. Uygulama olağanda bu yıl sonu bitecek ve yüklü vade üç ay olduğu için felaket Mart 2023’te yaşanacak. Fakat şayet seçim vaktinde yapılacaksa KKM uygulamasının mühleti kesinlikle lakin kesinlikle uzatılacak ve vade bitiminin seçim sonrasına kalması sağlanacak.

“KKM, ŞİMDİLİK ELİMİZDE TUTTUĞUMUZ FAKAT BİR GÜN PİMİNİ BİRİLERİNİN ÇEKECEĞİ BOMBADIR”

Başka deva yok! 8 Temmuz’da 1.1 trilyona yaklaşan ve giderek artan KKM büyük olasılıkla yıl sonunda 1.8 trilyonu bulacak. Bu tempoda artışla 2023’ün ortasında da 3 trilyonluk bir büyüklüğe ulaşılacak. KKM, şimdilik elimizde tuttuğumuz fakat bir gün pimini birilerinin çekeceği bombadır. Pim 2023 ortasında çekilirse patlama seneye eylül üzere hissedilecektir. Uygulama 2023 ortasına uzatıldığı ve KKM bakiyesi 3 trilyonu bulduğu takdirde neler olacağını da varın siz hesap edin!

“FATURAYI YALNIZCA HAZİNE DEĞİL DAİMA BİR ARADA ÖDEYECEĞİZ”

KKM birinci gündeme geldiğinde bunun yıllar öncesinin dövize çevrilebilir mevduat (DÇM) uygulamasının bir gibisi olduğu söz edildi. Sahi neydi DÇM uygulaması, niçin başlatılmış, nasıl gelişmiş ve daha da değerlisi nasıl bitmiş ve bir maliyet ortaya çıkmışsa bunu kim üstlenmek durumunda kalmıştı. Çoğumuz DÇM’nin ismini biliyoruz da ne olduğu konusunda pek fikrimiz yok; yok zira DÇM yarım yüzyıl evvel gündeme getirilmiş bir uygulama.

Bu bahiste araştırma yaparken bulabileceğim en sağlam kaynağa ulaştım. Eski Hazine Müsteşar Yardımcısı Hakan Özyıldız’ın bloğunda yazdığı bir yazıya rastladım. Özyıldız’ın 1 Mayıs 2017’de kaleme aldığı yazıda tüm sorularımın karşılığını buldum.

KKM’de sonuçta ne olacağını zati görüyordum ve bunu dün yazmıştım ancak Özyıldız’ın DÇM ile ilgili yazısını okuyunca düzgünce emin oldum ki bu KKM yükü DÇM’den çok daha büyük bir bela oluşturacak. Üstelik DÇM periyodunda katı bir kambiyo rejimi uygulanıyordu ve yük Hazine’ye kalmıştı; vatandaş direkt bir fatura ödememişti, meğer artık o denli değil ve yükü daima bir arada paylaşacak, faturayı daima bir arada ödeyeceğiz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.