Yeni Şafak yazarı Yılmaz: Seçim öncesinde Merkez Bankası’nın majör bir politika değişikliğini yapmasını beklemiyoruz

Yeni Şafak yazarı Levent Yılmaz, “Seçim öncesinde Merkez Bankası’nın majör bir politika değişikliğini yapmasını beklemiyoruz” değerlendirmesini yaptı. 

Yılmaz yazısında, “Son toplantıdan bu yana döviz kurundaki yukarı yönlü hareket devam ediyor. 23 Mart’ta gerçekleştirilen son PPK toplantısında Dolar/TL 19,05 seviyesindeydi. Bugün kur 19,43 civarında işlem görüyor. Döviz kurunu belirtmemin sebebini de kısaca açıklayayım. Her ne kadar Merkez Bankası enflasyon hedeflemesi rejimi ile hareket ediyor olsa da bir süredir döviz kurundan enflasyona geçişkenliğin yüksek olması nedeni ile döviz kurunu baskılamak için adımlar atmak zorunda kalıyor. Bu adımlar ağırlıklı olarak makroihtiyati tedbirler, liralaşma adımları ve rezerv yönetimi şeklinde atılıyor. Makroihtiyati tedbirlerin ve liralaşma adımlarının ana amacının mevduat sahiplerini bankalar üzerinden TL tutmayı zorlamaya/özendirmeye yönelik olduğunu görüyoruz. Özellikle bankaların toplam mevduatları içindeki TL payına ilişkin getirilen oransal düzenlemeler ile mevduat sahiplerinin TL tutmaya yönlendirilmesi amaçlanıyor.” düşüncesini dile getirdi.

Yılmaz şunları kaydetti:

“Diğer yandan Merkez Bankası’nın rezerv yönetimi ile piyasadaki döviz talebini karşılamaya yönelik adımlar attığı görüyoruz. Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’nin açıklanması ile bankanın rezerv tarafındaki gelişmeleri takip edebildiğimiz için bankanın rezerv yönetimine ilişkin atılan adımları ve işlem miktarlarını da görmek mümkün oluyor. Bu kapsamda bir süredir piyasadaki döviz talebinin banka rezervleri üzerindeki azaltıcı etkisi de verilere yansıyor.

Özetle seçim öncesinde Merkez Bankası’nın majör bir politika değişikliğini yapmasını beklemiyoruz. Banka’nın politika faizini sabit tutup, makroihtiyati tedbirler, liralaşma uygulamaları ve rezerv yönetimi ile yoluna bir süre daha devam edeceğini öngörüyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir