Yeterli Parti seçimi kaybetmesi durumunda referandum isteyecek

6’lı ittifak 2023 seçimleri için şimdi hazır değil…

Bir türlü adayın belirlenemediği bu süreçte evvel Ekrem İmamoğlu, sonra Mansur Yavaş ismi ön plana çıktı.

Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan “Milletin Sesi” mitinginde oklar CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu gösterdi.

Seçim kaybedilirse…

Tekrar de tam karar şimdi verilemezken, daha şimdiden seçimin kaybedilmesi durumunda yapılacaklar listesi hazırlandı.

Bunu da Millet İttifakı’nın ikinci kolu Düzgün Parti çıkardı.

‘Referanduma gideriz’

2023 seçimlerinin kaybedilmesi durumunda referandum talep edilebileceğini söyleyen UYGUN Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, 301 ve üstünde milletvekili çıkarmaları halinde ülkede çok şeyin değişeceğini savundu.

Poyraz, 400 ve üstünde milletvekiliyle Cumhurbaşkanı, Cumhur İttifakı’ndan olsa bile referandumla yetkililerinin alınabileceğini söyledi.

“Referandumla gelmiş bir sistemin, referandum ile gitmesini çok önemsiyorum”

Poyraz, “TBMM Lideri da, kurul başkanlıkları da elde edilmiş olacak. Cumhurbaşkanı kararnamelerinin bir hafta içinde kanunlaşması da o vakit sağlanır. 360 milletvekili ve daha fazlasını çıkarırsak, Cumhurbaşkanlığı seçimi kazanılamasa bile 45 gün içinde ülke referanduma götürülür ve yetkileri alınmış Cumhurbaşkanı kalır. Referandumla gelmiş bir sistemin, referandum ile gitmesini çok önemsiyorum. Vatandaşın göndermesini değerli buluyorum.” dedi.

“Bir yüzük var, takanı güçlü kılıyor”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni “Yüzüklerin Efendisi” sinemasına benzettiğini lisana getiren Poyraz, “Bir yüzük var, takanı güçlü kılıyor ve ona tutkuyla bağlanıyor. O yüzüğün, dövüldüğü dağda yok edilmesi gerekiyor. Ana fikir o.” diye konuştu.

“Milletin oyuyla yok edilmesi gerekiyor”

Sözcü gazetesinden Hürmet Öztürk’e konuşan Poyraz, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yarattığı makamın milletin oyuyla yok edilmesi gerekiyor. O denli bir makama istediğiniz modeli geliştirin, fiili başbakanlık üzere pozisyonlar oluşturun, Anayasa’yı değiştirip Türkiye’yi bizim tanıdığımız bildiğimiz formata sokmadığınız sürece sürdürülebilir değil.” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.