Kolonunu kestikleri binayı 36 kişiye mezar eden iki iş insanı 100 gündür firarda. AFAD Başkan Yardımcısı’nın ise firari iş insanlarının restoranına gitmesi, ailelerin tepkisini çekti

Zeynep GÜÇLÜCAN

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’taki ilk depremde yıkılan, 36 kişinin hayatını kaybettiği binada kolon kestikleri bilirkişi raporu ile tespit edilen ve haklarında yakalama kararı çıkınca sırra kadem basan Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel 100 gündür firarda. Ezgi Apartmanı’nda yakınlarını kaybedenler 36 kişinin ölümüne neden olan Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’in bir an evvel yakalanıp adalete hesap vermesini bekliyorlar.

AİLELERİ ŞOKE EDEN ZİYARET

Öte yandan geçtiğimiz günlerde ortaya atılan bir iddia da depremde yakınlarını kaybeden ailelere ikinci büyük bir acı yaşattı. İddiaya göre AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen ve Azerbaycan Diaspora Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev Kahramanmaraş’ı ziyaret etti ve ziyarette Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’in sahibi olduğu Kervanhan Restoran’da ağırlandılar.

Bu organizasyonu kimin yaptığına, neden depremde 36 kişinin ölümüne neden olmaktan aranan şüphelilerin işyerinin tercih edildiğini AFAD’a ve Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen’e ulaşmaya çalıştık. AFAD Basın Sorumlusu Kubilay Bey, konudan “Haberleri olmadığını” söylemekle yetindi. AFAD’ın acil olmayan çağrıların yapılması için iletilen telefon numaralarına da hiçbir şekilde ulaşılamadı.

PARA KAZANMAYA DEVAM ETTİKÇE KAÇMAYA DEVAM EDERLER

Ezgi Apartmanı’nda oğlunu, gelinini ve torununu kaybeden Nurgül Göksu, “Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel 100 gündür firari fakat şirketleri pastaneleri, restoranları ve işletmeleri çalışmaya devam ediyor, bu sebeple teslim olmadıklarını düşünüyorum . Çünkü daha fazla para kazanma hırsı ile kolon kesen zihniyet para kazandığı sürece bu şekilde kaçmaya devam eder. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere İçişleri Bakanımız’dan evlatlarımızı resmen ölüme sürükleyen bu kişilerin bir an önce yakalanmasını istiyoruz.” dedi.

ART NİYET GÖRÜYORUZ

Depremde Ezgi Apartmanı’ndan sağ çıkan 2 kişiden biri olan ve annesini kaybeden Mesut Molla ise Patronlar Dünyası’na şöyle konuştu: “10 aylık bir süre boyunca geldiğimiz noktaya baktığımızda adaletin ilerleyişinde ve suçluların yakalanmayışında büyük bir art niyet görüyoruz. Ezgi Apartmanı davası özelinde deyim yerindeyse suçluların yakalanmak istenmediğine inanıyoruz. Devamlı olarak dosyamızın sürüncemeye bırakıldığını ve suçlulara kaçmaları için fırsat tanındığını düşünüyoruz.

SAHİP OLDUKLARI GÜCÜ KULLANMAKTAN ÇEKİNMEDİLER

Kervan şirketinin sahiplerinin sahip oldukları siyasi ve maddi gücü depremzede aileler üzerinde kullanmaktan hiç çekinmedikleri gibi adaletten kaçmak için kullanmaktan da hiç çekinmediler. Ancak üzülerek buna devletin bazı kademelerindeki çürümüşlüğün yol verdiğini görüyoruz.

36 CANA BİLE İSTEYE KIYDILAR

Kaçmaları için haber uçuranlar, yaptıkları tadilat adı altındaki tahribatı görmek istemeyen belediye denetimcileri gördük. Tüm bu ilişkiler, Kervan pastanesi sahiplerinin hem 36 cana bile isteye kıymasına hem de yakalama kararı çıkacağını önceden haber alıp ortadan toz olmalarına sebep oldu.

İMPARATORLUKLARINI BÜYÜTMEYE DEVAM EDİYORLAR, HESAP SORACAĞIZ

Şu an bile siyasi ve maddi güçlerini kullanıp Maraş içindeki ve dışındaki bütün şubelerini faaliyette tutarak kanlı dondurmalarını satmaya ve ailelerimizin kanları üzerine kurdukları imparatorluğu büyütmeye devam ediyorlar. Normal de bütün malvarlıklarına el konulup bu gücü kullanmalarının engellenmesi gerekirdi ancak maalesef ihmalkarlık hala sürüyor. Biz Ezgi apartmanında hayatını kaybedenlerin yakınları olarak haklı davamızı sürdürecek ve 100 gündür kaçak olan Kervan pastanesi yetkilileri ve binanın yıkılmasında sorumluluğu olan kim varsa hepsinden şerefli Türk yargısı önünde hesap soracağız.

AFAD ORGANİZASYONUNU KİM ORGANİZE ETTİ

Kahramanmaraş’a ziyarete gelen AFAD ve misafirlerin organizasyonunu büyük ihtimalle büyükşehir belediyesi yapmıştır. Maraş belediyesinin Kervan şirketleriyle zaten depremden önce ve sonrasında hep yakın ilişkileri oldu. Maraş ve kurumlarında baştan ayağa köhnemiş bir zihniyet var maalesef”

İKİ MASA FAZLA KOYMAK İÇİN GÖZLERİNİ BİLE KIRPMADILAR

6 Şubat’taki depremde Ezgi Apartmanı’nda kız kardeşi Elif eşi Mahmut ve yeğenleri Yağmur ve Toprak’ı kaybeden Nurten Özdemir ise çok büyük acılar yaşadıklarını belirterek, “4 canımı depremden 4 gün sonra binanın oturma şekline göre sağda olması gerekirken solda ve binanın altında bulduk. Çünkü iki masa daha fazla atıp ceplerini doldurmak için kolonları kesip perde duvarları delip her yerden havalandırmalar geçirip, tabliyeleri kesip yük asansörleri koydukları için, maalesef bina kendi etrafında dönüp takla atarak yıkılmıştı. Tüm raporlar alındı bilirkişi tespit etti, beton örnekleri demirler hepsi olması gerektiği gibiydi. Bundan sonra tadilata izin veren belediyecilerden dekoru yapan iç mimara kadar hepsi yakalandı.

“SAKLANIYORLAR VE BİRİLERİ BUNU BİLİYOR”

Tabii ki nüfuzlarını kullanan asıl patronlar hariç. Dilerim emniyet güçleri, mahkeme birimleri hiçbir şeyi göz ardı etmeden gerekeni yapar ve 100 gündür firari olan bu aç gözlüleri bir an önce yakalayıp cezalarını çekmek üzere hapse koyar. İşte o gün en azından akşam birbirlerine ‘iyi geceler’ deyip sabah uyanmak üzere uyuyan ailemin, bir daha uyanmamak üzere kapattıkları ışıklarının karanlığı, mezarlarının üstünden kalkar. Bu kişilerin inanın ellerimle ciğerlerini sökebilirim. Saklanıyorlar ve birileri bunu biliyor.” dedi.

Ezgi Apartmanı’nda kız kardeşi, eniştesi ve yeğenlerini kaybeden ve Hollanda’da yaşayan Ahmet Saraylı ise duygularını şöyle aktardı:

UZAKTAN AKRABALARIM OLURLAR

“Ezgi Apartmanı’nın 6. katında kız kardeşim Emine, eniştem Mehmet, yeğenlerim İbrahim ve Mislina Yenisoğancı olmak üzere 4 yakınımı kaybettim. Pastanenin içini genişletmek için çeşitli tadilatları yaparak, kolon ve diğer değişiklikleri yapmasıyla birlikte bina pastane tarafına doğru yıkılmıştı. Bu pastane sahipleri aynı zamanda baba tarafından akrabam olurlar. Bilir kişi raporunun ortaya çıkmasından bir gün önce Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel ortadan kayboldular. Bunların Maraş’ta bir çok yatırımı var. Dondurmanın yanı sıra tekstil ve hayvancılık gibi işler de yapıyorlardı.

İÇİŞLERİ BAKANIMIZ OLAYA EL ATMALI

Ezgi apartmanında sanırım 8-9 daireleri vardı. Devletimiz istese bunları ama yakalardı ama göz göre göre kaçtılar. Suçlu olduklarını kendileri de biliyorlardı. Siyasi nüfuzlarını kullanıp kurtulacaklarını düşündüler ama bu ülkede tarafsız savcılarımızın hala var olduklarını bilmiyorlar. Ümit ederim ki İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya da bu olaya bir el atar ve yakalanırlar. Adaletin yerini bulmasını ve sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz.”

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABERLER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir